Klaasfassaadid ja klaasvarikatused

Klaasist on saanud tänapäeval kõrgtehnoloogiline toode, osade klaaside juures on kasutusel isegi nanotehnoloogia! Klaaspakkettide soojapidavusrekord (U=0,2W7m2K) on sealmaal, et võimaldab teha läbipaistvat klaasmaja, mille klaasseinad on soojapidavamad kui Eestis kehtestatud norm välisseina soojapidavusele.

Ehituslikult küljest võib öelda, et klaas on materjalina iseseisvunud. Tänu karastamise ja lamineerimise tehnikatele ning uutele klaasikinnitusviisidele ei vaja klaasitahvel enam raamimist. Tarindiklaasist saab ehitada lennukaid klaaskatuseid, õhulisi klaastreppe, nähtamatuid piirdeid. Klaastahvleid pannakse siinidel liuglema ja ribadena pöörlema. Elamute puhul toimivad need hästi talveaedades ja klaasitavates rõdudes või terrassidel, kus need loovad kliimat pehmendava puhvertsooni, kuid samas ei ole vaadetele takistuseks.

Akendega on läbi aegade kaasnenud kardinad, rulood või luugid. Tänapäeval suurte klaaspindade puhul ei saa üle enam klaaside enda osalusest. Tootjad pakuvad erinevaid päikesekaitseklaase, mis vähendavad päikese soojusenergia läbilaskvust.

Massvärvitud klaasid vähendavad soojusenergia läbilaskvust, sest neelavad osa soojusenergiast ise. Tänapäeva klaasitehnoloogia võimaldab teha ka klaase, kus valguse läbilaskvus on muutuv, kas siis valguse hulgast sõltudes või seda elektriliselt reguleerides. Fotokroomne klaas tumeneb intensiivses valguses ja muutub läbipaistvaks hämaras. Elekrokroomset klaasi on elektri abil võimalik muuta klaasjast selgest olekust üsna napi läbipaistvusega tumeseinaks ja valida saab näiteks kolme või viie läbipaistvusastme vahel. Läbipaistmatust läbipaistvaks on võimaline muutuma vedelkristallklaas – see on lamineeritud klaas, kus klaaside vahel on vedelkristallkile, millele rakendatud elektripinge reguleerib selle läbipaistvust. Maja täielik või osaline läbipaistvus võib olla omaette eesmärgiks, kuid valguküllust võib nautida ka rahulikumas vormis. Mattklaasi, mustrilist klaasi, klaasiplokke või-paneele kasutavad fassaadid lasevad ruumi pehmet, piimjat, hajutatumat valgust, mis on eriti sobiv kunsti eksponeerimiseks. Selline klaas sobib näiteks puhkeruumi, stuudio või salongi seinaks. Isepuhastuv klaas, mis lagundab enda pinnal mustuse ja vabaneb sellest lihtsal moel nagu vihmaveega, annab suuremahuliste klaasfassaadide puhul tõsiseltvõetava kokkuhoiu klaasipesu seadmete ja ka klaasi pesu enda pealt.